"Radość życia bierze się z wdzięczności za to, co już dostałeś."
(Beata Pawlikowska)
A Ty komu chciałabyś/ chciałbyś podziękować?
"Radość życia bierze się z wdzięczności za to, co już dostałeś."
(Beata Pawlikowska)
A Ty komu chciałabyś/ chciałbyś podziękować?
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień- to miłość, biel- serce czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.
"Powiewa flaga"
Czesław Janczarski
ŁĄCZY NAS POLSKA
Takie hasło nam towarzyszyło w tym tygodniu nauki zdalnej, połączyły nas nasze barwy ojczyste, gdy tworzyslismy tę oto galerię patriotyczną, bo...
"Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna.
Potem jest w sercu blisko, w pieknej ziemi nad Wisłą.
Jej scieżkami chodzimy, budujemy, bronimy.
Polska- Ojczyzna...
Kraina, która się w serceu zaczyna."
("Polska", Ryszard Przymus)
ZAGADAKI MATEMATYCZNO- PATRIOTYCZNE
1. Zadanie- "Święto Flagi"
Flaga Polski ma kształt prostokąta 8 x 5. Karol wykonał flagę
o wymiarach 16 cm x 10 cm. Oblicz: a) obwód i pole całej flagi,
b) obwód białej części,
c) pole czerwonej części, którą wykonał Karol.
2. Zadanie: "Konstytucja 3 Maja"
Konstytucję 3 Maja uchwalono w 1791 roku. Ile lat mineło od tego wydarzenia? Oblicz sposobem pisemnym.
:-)
Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi- to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Celem jest promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Jak być eko? Oto proste sposoby na ekologiczne życie:
1. Segreguję śmieci.
2. Oszczędzam wodę.
3. Oszczędzam prąd.
4. Naprawiam to co można.
5. Na zakupy biorę torby ekologiczne.
6. Zakładam ogródek.
7. W czasie suszy zostawiam wodę dla owadów.
8. Jestem cicho w lesie.
9. Dbam o rośliny. One są pokarmem dla owadów.
10. Zawsze sprzątam po sobie.
11. Jem owoce i warzywa.
12. Dbam o zdrowy sen.
13. Uprawiam sport.
14. Piję dużo wody.
BĄDŹ EKO!
Centrum Rozwoju Lokalnego proponuje nowe materiały, co tydzień.
A my proponujemy, by odszukać kostkę Rubika, bo własnie mamy Dzień Koski Rubika- 17.04.2020r.
Ta zabwaka logiczna, to wyzwanie dla największych mózgowców.
"RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY! - słychać wkolo. I dobrze, niech nam będzie wesoło! Baranek, zajączek, kurczątko o tym przypomina, że ważne jest życie. Życie w wierze, miłości i nadziei, a nasze miejsce tam, gdzie nasz dom, a w nim Rodzina! ".
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przedszkolaki! Pani Dyrektor
i Nauczyciele pragną życzyć Wam w tym roku szczególnie spokojnych i zdrowych Świąt. Tęsknimy za Wami!
Przy tej okazji prezentujemy prace przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej im. Erwina Kruka w Elgnówku o tamatyce wielkanocnej. Prace zostały wykonane w domach w ramach kształcenia na odległość.
W roku 2020 Światowy Dzień Zdrowia ma szczególne przesłanie.
Tylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm i pamiętać o zaleceniach w czasie pandemii.
"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali"
- Papież, Jan Paweł II
(Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra 1983r.)
Prace uczniów przedstawiajace wizerunek Św. Jana Pawła II.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego bajkopisarza dobrze znanego nam wszystkim. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.Polska była organizatorem w 1979 roku.
W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki.
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna: "Cała Polska czyta Dzieciom". Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
Czytajmy na zdrowie!
#DzieciUcząRodziców
Zachęcamy Państwa do korzystania z materiałów Centrum Rozwoju Lokalnego na stronie internetowej (proszę kliknąć w link) https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/ oraz uczestnictwa w konkursach zamieszczanych na profilu facebookowym Centrum Rozwoju Lokalnego https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/ (proszę kliknąć w link).
Przypominamy, że nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej CRL w lutym 2020r., ale dalsza jej realizacja może odbywać sie w domu.
Od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020r. zmieniły się przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół
i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania
i klasyfikowania uczniów.
W związku z wdrażaniem nauki na odległość wszyscy uczniowie i nauczyciele muszą nawiązywać ze sobą kontakt.
Prosimy aby uczniowie sprawdzali i odbierali wiadomości w Librusie.
Prosimy rodziców o dopilnowanie dzieci, żeby sprawdziły i przeczytały otrzymane wiadomości i odpowiedziały na nie.
Wszelkie trudności proszę zgłaszać wychowawcom.
Od 25.03.2020 nowe materiały do pracy będą nadal zamieszczane w opracowanych drogach kontaktu:
Librus, komunikatory, grupy społecznościowe, platformy edukacyjne.
"Czyściochowe Przedszkole" to nowy program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu "Rosnę! Junior".
Poniżej znajdziecie Państwo materiały, które możecie wykorzystać do nauki i utrwalenia nawyków higienicznych w domu. Są tam bajki, eksperymenty i kolorowanki.
Drodzy Rodzice Przedszkolaków, prosimy, aby Wasze pociechy przygotowywały prace plastyczne do poszczególnych tematów, a na nich pokazały jak dbają o czystość rąk albo higienę nosa. Zapraszamy do aktywnosci. Prace można przesłać wychowawcom w formie zdjęć.
POLECAMY! PROSZĘ KLIKNĄĆ W PONIŻSZY LINK I OBEJRZEĆ WSPÓLNIE Z DZIECKIEM.
Dzeci 3- 6 letnie z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Erwina Kruka w Elgnówku uczestniczyły w projekcie: "Waplewo, Gmina Olsztynek czyta małemu misiowi", rozwijającym czytelnictwo i współpracę między przedszkolami. Grupa 3- 4 latków gościła misia Bruno, któremu razem czytaliśmy opowiadania i bajki, przygotowaliśmy rysunki z dedykacją dla małego gościa. Po dwóch dniach miś powędrował do grupy 5- 6 latków, a następnie przekazaliśmy misia i materiały do Biblioteki Miejskiej w Olsztynku, skąd miś powędruje do biblioteki Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Waplewie. Cała Gmina Olsztynek czyta dzieciom!
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW wspierajace rozwój mowy dziecka!
1. CZYTAJ, opowiadaj dziecku bajki, 15- 20 minut dziennie.
2. OPOWIADAJ dziecku co robisz, podczas czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem.
3. ŚPIEWAJ :-), powtarzaj z dzieckiem wierszyki, wyliczanki.
4. BAW SIĘ z dzieckiem, pozwól dziecku na aktywność ruchową.
5. ĆWICZ RĄCZKI, rysuj, lep, wycinaj, nawlekaj (makaron :-)).
6. SŁUCHAJ dziecka, reaguj na komunikację werbalną i niewerbalną (słowa i gesty). Nie przerywaj dziecku wypowiedzi!
7. MÓW z normalną głośnością! Zmieniaj intonację (trochę aktorstwa nie zaszkodzi :-)). Nie używaj nieprawidłowych form np. "spieszczanie".
8. POZWÓL dziecku BYĆ SAMODZIELNYM w codziennych czynnościach.
9. ĆWICZ SŁUCH, baw się w odgadywanie dźwięków/ szeptanych słów i źródła skąd dochodzi dźwięk. Po każdej chorobie uszu sprawdź słuch!
Logopeda szkolny.
Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie mające na celu przybliżyć naszym uczniom szczegóły z życia Papieża, jego postać, a także osiągnięcia.
Najmłodsi założyli przedszkolny ogródek (mini szklarnia), w którym zasiano rzodkiewkę, sałatę, fasolę, groszek, szczypiorek. Mimo naszej nieobecności ogródek rośnie :-)
AKCJA EDUKACYJNA- CENTRUM ROZWOJU LOKALNEGO
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej od lutego 2020r. Przedszkolaki i uczniowie zostali zapoznani z prezentacją i wiadomościami na temat bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego zimą (ferie) oraz otrzymali rysunki utrwalajace wiadomości.
Centrum Rozwoju Lokalnego rozszerzyło ofertę edukacyjną. Proszę zajrzeć na stronę: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
W ramach akcji „Dzieci uczą rodziców w domu” w środy i piątki na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia placówek.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. „Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem” przygotowanych w ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców w domu”. W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki informujemy, że 17 marca na naszym profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.
Drodzy Rodzice!
Od dnia 24.02.2020r. do 16.03.2020r. odbywa się
nabór dzieci 3-6 letnich do oddziałów
przedszkolnych!
Zapraszamy do sekretariatu
szkolnego, który jest czynny od
poniedziałku do piątku w godzinach
od 7.00 do 13.00, po dokumenty.
W Naszym Przedszkolu czeka dużo
zabawy i ciekawych zajęć
edukacyjnych! ZAPRASZAMY!!!
Powered by aSc EduPage