Historia
Historia Szkoły Podstawowej w Elgnówku
,,Wszystko, co tylko istnieje, ma swoją historię, którą winniśmy skrzętnie notować
i przekazywać potomnym”.Historia naszej szkoły sięga połowy XIX wieku. Do 1870 roku mieściła się w drewnianym budynku i była położona w północnym końcu wsi.
W latach 1870 - 1875 wzniesiono nowy, murowany budynek szkolny, który stoi do dziś i dalej służy jako tzw. ,,stara szkoła”. Okoliczni mieszkańcy zobowiązani byli do bezpłatnego przywożenia materiałów budowlanych z Ostródy. Ponadto 2/3 kosztów budowy ponieśli mieszkańcy obwodu szkolnego. Musieli oni przez okres dwóch lat, wpłacać gotówkę w czterech ratach do Kasy Skarbowej w Ostródzie. Ostatnim nauczycielem w czasach niemieckich, kiedy wieś nazywała się Gilgenau, był Bruno Sablewski.
Brak opracowań, relacji świadków, zdjęć nie pozwala na dokładne odtworzenie dalszych losów szkoły. Kolejne wzmianki pochodzą dopiero z 1945 r.
19 stycznia 1945 roku do wsi Elgnówek wkroczyły wojska sowieckie.
W pomieszczeniach szkoły przechowywano zboże, a po wyprowadzeniu się wojsk sowieckich budynek został bez opieki. Ulegał dewastacji, ucierpiały też pomoce dydaktyczne i taki stan trwał do chwili założenia administracji polskiej.Po przybyciu osiedleńców – Polaków, którzy zajmowali opuszczone przez Mazurów gospodarstwa rolne zabudowania szkolne otoczono opieką. Osadnicy stanowili 95%, pochodzili głównie z powiatu mławskiego. Repatrianci stanowili 3% , natomiast autochtoni - 2% ogólnej liczby mieszkańców. Zaczęto myśleć o reaktywowaniu szkoły. Budynek naprawili mieszkańcy, a Inspektorat Szkolny w Ostródzie przysłał nauczyciela. Był nim Aleksander Podolecki, który 1 marca 1946 rozpoczął nauczanie w języku polskim.
W tym okresie w Polsce obowiązywała czteroklasowa szkoła podstawowa. Nauczyciel prowadził tylko trzy klasy, do których uczęszczało 58 uczniów. Obwód szkolny stanowiły wsie: Elgnówek, Tolejny, Zawady, Czerwona Woda.
Dopiero od września roku szkolnego 1946/47 utworzono cztery klasy Szkoły Podstawowej. W grudniu 1946 roku do pracy została skierowana druga nauczycielka, Pani Janina Idźkowska. W sierpniu 1947 roku Pan Aleksander Podolecki przeszedł na emeryturę.
Drugim kierownikiem został Pan Michał Dzierżak, który pełnił tę funkcję przez długie lata – do 1964 roku.
Od roku szkolnego 1948/49 szkoła podstawowa w Polsce była szkołą siedmioletnią.
W w/w roku szkolnym we wsi Elgnówek utworzono dwie klasy: piątą i szóstą, a w 1949 r. - siódmą. Liczba uczniów stopniowo wzrastała, ponieważ przybywały nowe rodziny i obejmowały wolne gospodarstwa rolne. Przed 1950 rokiem było ich już około 80-ciu.
Na przełomie lat 1949/50, po licznych trwających po 12-14 godzin zebraniach miejscowych rolników, powstaje Spółdzielnia Produkcyjna, która nawiązuje współpracę ze szkołą. Przekazuje materiały na remonty , a dzieci w zamian pomagają w wykopkach.
Od 1950 roku wszystkie dzieci spełniały obowiązek szkolny. Nadal było ich 80 - ro. Warunki nauczania były trudne. Nauka odbywała się w klasach łączonych. Zatrudnionych było 3 nauczycieli.
W roku szkolnym 1952/53 warunki lokalowe i organizacyjne uległy poprawie. W budynku urządzono czwartą izbę lekcyjną z dotychczasowej kuchni. Pracowało w nich czterech nauczycieli. Lekcje w klasach odbywały się oddzielnie, a łączenia były wprowadzone tylko na przedmiotach artystycznych. Wprowadzono egzaminy dla uczniów w klasie piątej i siódmej. Ok. 90% absolwentów kontynuowało naukę w szkołach średnich.
Sytuacja na ziemiach odzyskanych stabilizowała się. Część rolników zawiązywała spółdzielnie produkcyjne, a inni rolnicy rozwijali swoje gospodarstwa samodzielnie. Byli wśród nich m. in. Pan Franciszek Reguliński, Zygmunt Wysocki, Bernard Przybułowski.
Sytuacja materialna mieszkańców ulegała poprawie. Uczniowie wyjeżdżali pociągiem poza miejsce swojego zamieszkania na wycieczki do Warszawy, Krakowa i Zakopanego. Zaczęto również poprawiać warunki nauczania w szkole. Prężnie działał Komitet Rodzicielski. Dzięki jego działalności ubikacje drewniane zostały zastąpione przez murowane.
Na szczególną uwagę zasługuje jeden z absolwentów tej szkoły - Pan Erwin Kruk, znany mazurski poeta, pisarz, tłumacz, dziennikarz, publicysta, działacz na rzecz zachowania kultury mazurskiej. W 1945 r. z powodu epidemii tyfusu oraz zawirowań wojennych stracił najbliższą rodzinę. Czteroletnim Erwinem i jego braćmi - Ryszardem oraz Wernerem zajęła się babcia Augusta Stach z Elgnówka. Uczęszczał on do tej szkoły w latach 1948 -1955.
W roku szkolnym 1954/55 w miejsce kancelarii stworzono izbę lekcyjną. W związku z utworzeniem siedmioklasowej szkoły podstawowej, uczniowie nie mogli pomieścić się w budynku szkolnym. Brakowało sal lekcyjnych. W roku szkolnym 1955/56 wynajęto od Pana Jana Sumickiego pomieszczenie z przeznaczeniem na dodatkową klasę, a w kolejnym roku szkolnym 1957/58 kolejną izbę, tym razem od Pana Józefa Kowalskiego. Z przeprowadzonej analizy dokumentacji szkolnej wynika, że co roku odbywały się lustracje Inspektoratu Szkolnego.
Szkoła jest miejscem nie tylko do nauki, ale również miejscem rozwijania zainteresowań i zdobywania umiejętności niezbędnych w życiu.
Zorganizowano w szkole kurs dla dorosłych w zakresie klasy siódmej oraz kurs czytelniczy dla dorosłych. Przy szkole prowadzono ogródek szkolny, a w nim działki doświadczalne.
Dopiero przemiany październikowe w 1956 r. spowodowały, że rolnicy zaczęli uprawiać każdy kawałek ziemi. Wiosną 1957 r. rozwiązano Spółdzielnię Produkcyjną. Uregulowano sprawę nazwy miejscowości - odtąd obowiązuje nazwa Elgnówko, zamiast Elgnówek. W miejscowości zaczyna działać Ochotnicza Straż Pożarna. Do wsi przybył starszy felczer – Pan Kazimierz Ogonowski, który zorganizował Punkt Felczerski. Dobrze funkcjonuje Gromadzka Rada Narodowa. Tu niektórzy mieszkańcy biorą ślub cywilny.
Jak wynika z zapisów w kronice szkolnej ,,po linii związkowej należymy do Ogniska ZNP w Olsztynku”. W tym okresie każdy nauczyciel musiał być członkiem związku ZNP. Obecnie obowiązku przynależności związkowej nie ma, ale wszyscy pracownicy szkoły przynależą do tego związku. Tu rozpoczął swoją pracę pedagogiczną Pan Lucjan Hodyra, późniejszy długoletni Prezes Oddziału ZNP w Olsztynku.
Mieszkańcy wsi Elgnówko wciąż dążą do budowy nowego budynku szkolnego.
W 1958 roku Komitet Rodzicielski zawiązał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który przy poparciu miejscowej Rady Narodowej i całej wsi gromadzi materiały budowlane. Prace budowlane miało świadczyć społeczeństwo. Komitet Rodzicielski organizuje zabawy, kwesty na budowę nowej szkoły. Gromadzi środki finansowe na ten cel. Jednakże władze
z nieznanych przyczyn zasugerowały sprzedaż materiałów, co nastąpiło i pieniądze zostały przekazane na konto Powiatowego Komitetu Budowy Szkół w Ostródzie. Budowę szkoły odsunięto na dalszy plan.W latach 1950-1960 do szkoły uczęszczało od 80 do 120 uczniów.
Ponieważ zwiększyła się liczba uczniów w szkole, od roku szkolnego 1960/61 w placówce pracowało pięciu nauczycieli. Doszły dzieci z Platyn, gdzie zlikwidowano piątą i szóstą klasę. Piątą izbę lekcyjną wynajęto od gospodarza Franciszka Seroki. W tej sytuacji szkoła mieściła się w trzech budynkach.
Przedłużenie nauki w szkole podstawowej do lat 8 nastąpiło w myśl Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania i – zgodnie z zawartą w niej argumentacją – miało na celu lepsze przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych. Realizacja reformy polegała na wprowadzeniu nowych programów kształcenia w klasach V-VII oraz zorganizowaniu w roku szkolnym 1966/67 klasy ósmej. Szkoła ta – zgodnie z nazwą – była podstawowym ogniwem polskiego systemu szkolnego. Nauka w zakresie ośmiu klas szkoły podstawowej była objęta obowiązkiem szkolnym.
W budynku szkolnym przeprowadzono remonty, ale niestety nadal nie było w niej wody. Powrócił temat budowy nowej szkoły. W roku szkolnym 1962/63 mieszkaniec wsi – Pan Stefan Słupski przekazał notarialnie część swoich gruntów rolnych pod budowę szkoły i boiska.
01 października 1963 r. otworzono Szkołę Przysposobienia Rolniczego dla 26 słuchaczy oraz kurs dla dorosłych w zakresie klasy siódmej.
Mieszkańcy w czynie społecznym kończą budowę remizy strażackiej. Dzieci starszych klas wykonały wykopy pod fundamenty i oczyszczanie cegieł pozyskanych z rozbiórki.
W latach 1963/64 nastąpiła elektryfikacja wsi.
01 września 1964 roku kierownikiem szkoły został mianowany Leon Kowalewski.
W roku szkolnym 1965/66 wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej szkoły.
Nauka w szkole odbywała się w systemie trzyzmianowym (do godz.16.25), ponieważ dysponowano tylko 4 izbami lekcyjnymi.
W celu poprawienia warunków lokalowych szkoły od grudnia 1966 roku wynajęto piątą salę od Państwa Słupskich. W styczniu 1967 roku placówka otrzymała nowe pomoce dydaktyczne i sprzęt sportowy: m.in. łyżwy, narty, sanki, które sprawiły dzieciom wiele radości.
12 kwietnia 1967 roku ruszyły prace przy budowie nowej szkoły, które były prowadzone w bardzo szybkim tempie.
I już w dniu 5 września 1967 roku przystąpiono do odbioru budowy i stwierdzono aż 50 usterek. Ponowny odbiór budynku odbył się 12 września, natomiast 24 września w obecności władz dokonano uroczystego otwarcia. W nowej szkole sale zostały wyłożone estetycznymi płytkami PCV. Kierownik szkoły wprowadził obowiązek noszenia kapci. W grudniu Kuratorium Oświaty wprowadziło nowe zarządzenie, znoszące obowiązek noszenia kapci, pod pretekstem powstawania u dzieci płaskostopia i ,,ograniczenia przestrzeni wybiegowej”. Jak wynika z kronik szkolnych, efekt tych zmian okazał się fatalny. ,,Część dzieci przebywa cały czas w szkole w gumowych butach (często po ojcu lub po starszym bracie), bez skarpetek, w których nogi są przemoczone lub przepocone – wiadomo to jest wieś; płytki PCV przedstawiają obraz rozpaczy, są porysowane czarną gumą i żabkami z butów. W dni deszczowe i odwilże płytki stają się śliskie i grożą upadkiem dzieci. W tych warunkach sprzęt sportowy, jak materace i skrzynia nie mogą być wykorzystane, a dzieci nadal będą w klasach bawić się w fanty. Na naszą interwencję w Kuratorium Oświaty odpowiedziano nam: ,,Zarządzenie jest zarządzeniem”.
W roku szkolnym 1968/69 szkoła liczyła osiem klas. W następnym roku szkolnym 1969/70 dokonano połączeń klas: drugiej z trzecią, czwartej z piątą, szóstej z siódmą. W tym roku szkolnym nauczanie utrudnione było ze względu na srogą zimę. Autobusy nie kursowały przez Elgnówko od 28 lutego do 14 kwietnia.
W latach 1960 - 1970 do szkoły uczęszczało od 100 do 140 uczniów. W roku szkolnym 1971/72 uzupełniono i poprawiono wszystkie usterki w budynku nowej szkoły. Natomiast w budynku starej szkoły wykonano kapitalny remont. Rozpoczął tu działalność ,,Klub Rolnika” prowadzony najpierw przez Hildegardę Kowalewską, a później przez Renatę Ogonowską.
W 1972 r. dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu miejscowego felczera Pana Kazimierza Ogonowskiego, powstał Klub Honorowych Dawców Krwi. Działał wzorowo i był najstarszym oraz najlepszym klubem tego typu w województwie olsztyńskim. W 2002 r. skupiał 196 członków. Niestrudzonym prezesem był odznaczony Orderem ,,Kryształowego Serca” oraz wyróżniony medalem ,,Pro Publice Bono” Kazimierz Ogonowski. Dla mieszkańców wsi honorowe (bezpłatne) krwiodawstwo było powinnością obywatelską i rodzinną, przechodzącą z pokolenia na pokolenie. Dawcami byli dziadkowie, ich dzieci i wnuki. To integrowało wszystkich mieszkańców. Na liście rekordzistów z 2002 r. było 26 osób. Wśród nich najwięcej, bo prawie 34 litry krwi oddał Pan Ireneusz Słupski i Kazimierz Przybułowski – 30 litrów, a wśród kobiet Pani Zofia Słupska, która oddała ponad 24 litry krwi oraz Janina Świtalska – 22 litry. Zawsze klub wspierała dyrekcja Szkoły Podstawowej w Elgnówku, władze samorządowe gminy, władze PCK, osoby fizyczne i zakłady pracy.
Od stycznia 1973 r. miejscowość przechodzi z powiatu ostródzkiego do powiatu olsztyńskiego.
W tym roku na szczególną uwagę zasługuje założenie w szkole centralnego ogrzewania.
W roku szkolnym 1973/74 dokonano reorganizacji Szkoły Podstawowej w Gaju.
W miejsce ośmioklasowej szkoły powstała szkoła pięcioklasowa. Dzieci z 3 klas: szóstej, siódmej, ósmej przeszły do Szkoły Podstawowej w Elgnówku.Od 1975 r. Szkoła Podstawowa w Gaju stała się Punktem Filialnym Szkoły Podstawowej w Elgnówku.
Jak wynika z kronik szkolnych, w każdym roku odbywały się uroczyste akademie:
z okazji Wielkiej Rewolucji Październikowej, Święta Pracy, Dnia Zwycięstwa, Dnia Ludowego Wojska Polskiego. Uczniowie wyjeżdżali na wycieczki do Warszawy, Trójmiasta, poszerzali horyzonty i rozwijali się sportowo, uczestnicząc w gminnych olimpiadach sportowych.W roku szkolnym 1976/77 dyrektorem Szkoły Podstawowej w Elgnówku została Pani Janina Ossowska (Kołakowska). Zmniejszyła się liczba nauczycieli i uczniów, dlatego też połączono klasy trzecią i czwartą.
Jednym z ważniejszych elementów systemu wychowawczego szkoły była działalność środowiskowa. Szkoła Podstawowa w Elgnówku współpracowała z Gminną Spółdzielnią w Olsztynku. Bardzo cenna dla szkoły była pomoc materialno – gospodarcza zakładu opiekuńczego, dotacje finansowe na zakup sprzętu, mebli, radiofonizacja klas, udostępnianie środków transportu na przewóz dzieci, naprawy sprzętu, konserwacja urządzeń, usuwanie awarii, dokonywanie remontów, itp. Szkoła rewanżowała się opiekunom uczestnicząc w akcji wykopkowej, zbieraniu kamieni z pól, porządkowaniu przyległego terenu. Współpraca trwała do końca lat 80.
W 1978 roku w sytuacji ostrego kryzysu społeczno-ekonomicznego rozpoczęto wdrażanie szkoły dziesięcioletniej, powszechnej, o jednolitym programie nauczania, którą poprzedzać miał roczny pobyt dziecka w przedszkolu i której miały towarzyszyć zajęcia fakultatywne. Reforma ta od początku była pozbawiona oparcia społecznego, a na dodatek nie wsparta ekonomicznie. Była ona jednak wyrazem poszukiwania sposobu na podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa.
W roku szkolnym 1977/78 obniżono stopień organizacyjny szkoły do 6 klas. Klasę siódmą i ósmą dowożono osinobusem do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Olsztynku. Stała się szkołą filialną. W Szkole Podstawowej w Elgnówku uczyło tylko trzech nauczycieli. Nie uczono przedmiotów artystycznych, nadal były łączenia klas.
Rząd ostatecznie w 1980 roku wycofał się z reformy strukturalnej i nie podjął reformy programowej. Nastąpił powrót do stanu wprowadzonego ustawą z 1961 roku.
W roku szkolnym 1980/81 przywrócono w Szkole Podstawowej w Elgnówku system ośmioklasowy (samodzielna szkoła podstawowa). Zwiększyła się również liczba nauczycieli.
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 roku, wydłużono w szkołach ferie zimowe. Rozpoczęły się 14 grudnia 1981 roku i trwały do 4 stycznia 1982 roku.
W roku szkolnym 1983/84 dyrektorem szkoły został Pan Stanisław Stolarczyk. Tradycją szkoły było organizowanie uroczystości takich, jak: Dzień Nauczyciela, Andrzejki, Choinka Noworoczna, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Sportu Szkolnego, Dzień Dziecka i akademii z okazji: Dnia Ludowego Wojska Polskiego, Rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej, Pierwszego Maja, Dziewiątego Maja. Uczniowie brali udział w olimpiadach sportowych odnosząc liczne sukcesy.
W roku szkolnym 1986/87 szkoła liczyła osiem klas i odział przedszkolny 5- 6 -latków.
W roku szkolnym 1989 dyrektorem ponownie została Pani Janina Ossowska. Obowiązkowym językiem obcym nauczanym w szkole był język rosyjski, którego przez okres 30 lat nauczała Pani Marianna Młynczak.
Pierwsze decyzje rad gmin o przejmowaniu przez nie prowadzenia szkół zapadły już w lipcu 1990 r. i były konsekwencją przyjęcia przez Sejm w marcu tego roku ustawy o samorządzie gminnym.
W roku szkolnym 1994-1995 gminy przejęły około 1/3 wszystkich szkół podstawowych.
Zakładano, że już w 1994 r. wszystkie szkoły będą samorządowe, jednak odstąpiono od tego, m.in. z powodu postępującego zadłużenia oświaty i protestu samorządów.
Ostatecznie wszystkie szkoły, z wyjątkiem artystycznych, przeszły do samorządów z dniem 1 stycznia 1996 r.
Przekazaniu prowadzenia zadań oświatowych samorządom towarzyszyła zmiana sposobu finansowania ich. Na prowadzenie szkół samorządy zaczęły dostawać środki z tzw. subwencji oświatowej, prowadzenie przedszkoli stało się zaś zadaniem własnym samorządów finansowanym z ich dochodów.
Samorządy od początku twierdziły i nadal to podkreślają, że środki jakimi dysponują są niewystarczające. Zaowocowało to pod koniec lat 90. masowym zamykaniem tzw. małych wiejskich szkół oraz przedszkoli (między 1990 a 2001 r. zamknięto ponad 30 proc. przedszkoli). Zamykaniu części wiejskich szkół towarzyszył silny opór rodziców, którzy nie godząc się na likwidację placówki okupowali ją, często przez wiele dni. Również kilkakrotnie podejmowano kroki w celu likwidacji Szkoły Podstawowej w Elgnówku. Jednakże próby te nie powiodły się. Szkoła istnieje do dnia dzisiejszego.
Do 1991 r. szkoła podstawowa była placówką jednolitą pod względem programu kształcenia. Oznaczało to, że kształcenie w niej przebiegało według takiego samego programu we wszystkich szkołach w kraju oraz takich samych podręczników. Zmiany dokonywane po tym okresie polegają m.in. na tym, że nauczyciele mogą realizować różne programy nauczania uwzględniające jedynie podstawę programową, czyli określony zestaw wspólnych treści, zatwierdzonych przez ministra edukacji narodowej.
W dniu 13 października 1995 roku odeszła na emeryturę wieloletnia nauczycielka i dyrektor – Pani Janina Ossowska. Za swoją pracę była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką ,,Zasłużonym dla Warmii i Mazur” nadawaną przez wojewódzką Radę Narodową.
W latach 1995 - 1998 dyrektorem szkoły był Pan Stanisław Stolarczyk, który również był działaczem ZNP. Za swoją działalność w dniu 20.06.1995 roku został odznaczony najwyższym wyróżnieniem - Złotą Odznaką ZNP. Odznaka ta jest nadawana przez Zarząd Główny ZNP za szczególne osiągnięcia w działalności związkowej, społecznej, oświatowej i naukowej. Pan Stanisław Stolarczyk pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Olsztynku, Przewodniczącego Komisji Oświaty i Wychowania, był sołtysem Sołectwa Elgnówko. Zaangażowanie, aktywność zawodowa oraz społeczna Pana Stanisława Stolarczyka zostały dostrzeżone i docenione. Wynikiem tego było przyznanie przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczenia państwowego - Brązowy Krzyż Zasługi.
W 1998 r. bardzo ważnym i długo oczekiwanym wydarzeniem było wybudowanie i oddanie do użytku wodociągu wiejskiego. Skończyły się bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla starszych osób, wędrówki po wodę.
Wyremontowano i uzupełniono oświetlenie uliczne. Przebudowano i odnowiono salę świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Od 1 września 1998 roku do czerwca 2018 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Elgnówku była Pani Bogusława Wilk.
Ostatni absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej (z rocznika 1985) opuścili jej mury w roku szkolnym 1999/2000. Rok ten jest jednocześnie pierwszym rokiem wprowadzania w życie 6-letniej szkoły podstawowej.
W dniu 1 września 1999 roku zlikwidowano Punkt Filialny w Gaju i tym samym zwiększyła się liczba uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Elgnówku. Działania te były wynikiem reformy systemu oświaty, która doprowadziła po trzech latach do przekształcenia obowiązującego od 1968 roku dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową. Okres nauki w szkole podstawowej został skrócony z 8 do 6 lat. Następnym etapem edukacji stały się obowiązkowe 3 letnie gimnazja.
Przez cały okres istnienia szkoły w Gaju na szczególne wyróżnienie zasługują Państwo Alojzy i Irena Jaroszewscy, którzy w ciągu istnienia tej placówki zapisali się na kartach historii jako długoletni nauczyciele i kierownicy. Pani Irena Jaroszewska przepracowała 42 lata. Była odznaczona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu II stopnia za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej, odznaczeniem państwowym - Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką ,,Zasłużonym dla Warmii i Mazur” nadawaną przez wojewódzką Radę Narodową. Natomiast Pan Alojzy Jaroszewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką ,,Zasłużonym dla Warmii i Mazur”.
Od grudnia tego samego roku rozpoczęła działalność Świetlica Profilaktyczna, która mieściła się w budynku starej szkoły.
W latach 1990 - 2000 w murach Szkoły Podstawowej w Elgnówku uczyło się około 100 uczniów.
Poprawie ulegały warunki lokalowe szkoły. W roku 1998 przebudowano hol, wyremontowano łazienki i kuchnię.
W roku szkolnym 2000/2001 w salach lekcyjnych dokonano wymiany oświetlenia. Zaś w roku szkolnym 2005/2006 wymieniono drzwi zewnętrzne, stolarkę okienną, dokonano termomodernizacji budynku szkolnego oraz wyposażono plac zabaw w nowe urządzenia.
Zorganizowano pracownię komputerową. Salę wyposażano w komputery i drukarki ze środków finansowych pozyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sala komputerowa stopniowo była ulepszana i wzbogacana również m.in. ze środków finansowych pozyskanych na realizację projektu: „Pracownie komputerowe dla szkół” współfinansowanego przez Unię Europejską, a wdrażanego przez MEN. Od 2007 roku placówka uzyskała dostęp do internetu w ramach projektu: Edukacja z Internetem” realizowanego przez TP-Neostrada. Zakupiono dla szkoły pierwszy notebook.
W roku szkolnym 2007/08 rozpoczęto współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich. W ramach współpracy realizowano projekt „Zacznijmy od przedszkola” wdrażany przez MEN i współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Celem projektu było stworzenie alternatywnych i atrakcyjnych form edukacji przedszkolnej wśród dzieci w wieku od 3 do 5 lat pochodzących ze środowisk wiejskich. Dzięki temu przy Szkole Podstawowej w Elgnówku powstał Ośrodek Edukacji Przedszkolnej, zorganizowany przez Panią Katarzynę Rosa-Fieducik. W ramach projektu wyposażono salę przedszkolną w meble, pomoce dydaktyczne, zabawki. Z budżetu Gminy Olsztynek ogrodzono teren szkoły, wymieniono instalację elektryczną. W następnym roku wybudowano nowy podjazd do posesji szkolnej.
Przez czas trwania projektu finansowane było stanowisko nauczyciela i pomocy nauczyciela, które w późniejszym okresie zostały zatrudnione przez gminę.
Od dnia 02 lutego 2009 r. oddział 3- 5 latków, który powstał w ramach projektu: „Zacznijmy od przedszkola” został włączony w strukturę organizacyjną szkoły i funkcjonuje do dziś (od roku szkolnego 2019/20 jako oddział 3- 4 latków).
W roku 2010 przystąpiono do realizacji projektu: „Czym skorupka za młodu nasiąknie … wsparcie edukacji przedszkolnej na wsi” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Beneficjentem projektu była Fundacja Idealna Gmina Oddział Warmińsko – Mazurski, a partnerem Gmina Olsztynek. Dzięki temu wykonano remont w budynku starej szkoły, wymieniono piec grzewczy i okna oraz wyposażono plac zabaw dla przedszkolaków.
W latach 2011 - 2014 ze środków Gminy Olsztynek sukcesywnie wymieniano meble, oświetlenie, wykładziny w salach lekcyjnych, modernizowano pomieszczenia, ogrzewanie szkoły, upiększano otoczenie placówki.
Nauczyciele podejmują szereg działań w pozyskiwaniu środków finansowych i urozmaicaniu nauczania poprzez realizację projektów gminnych i współpracę z innymi organizacjami oraz fundacjami.
Od 2010 roku do 2018 roku Szkoła Podstawowa w Elgnówku współpracowała ze Stowarzyszeniem Przyjaźni Rosja - Polska. W ramach współpracy ze szkołami z Isakowa i Kaliningradu nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, spotkaniach integracyjnych w szkołach na terenie Polski i na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.
Nasza szkoła nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która była beneficjentem systemowym programu pt. ,,Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu było podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez dofinansowanie udziału w zagranicznych kursach w ramach programu Komisji Europejskiej ,,Uczenie się przez całe życie”. W dniach 15.09.2013 – 28.09.2013 Pani Krystyna Dziewulska przebywała w Cork English World w Irlandii.
W roku szkolnym 2013/14 uczniowie klas III – VI zostali włączeni do Programu e-Twinning. Realizowano międzynarodowy projekt pt :,, Let’s meet at e-Twinning’’ w okresie od listopada 2013 do czerwca 2014. Współpracowaliśmy ze szkołami z Czech, Włoch, Austrii, Turcji i Chorwacji.
W terminie od 5- 9.VI.2014r. uczniowie klas IV – VI, poprzez udział w Programie ,,Euroweek – Szkoła Liderów”, uczestniczyli w obozie językowo – szkoleniowym, zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży w Długopolu Zdrój na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia odbywały się w języku angielskim i prowadzone były przez wolontariuszy z wielu krajów w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. W trakcie prezentacji uczniowie dowiadują się nie tylko podstawowych informacji, ale także wielu ciekawostek na temat opisywanych krajów, mają okazję doświadczyć ich kultury lub kuchni, na żywo np. ćwiczyć grupowe tańce. Jak na obóz językowy przystało wszyscy uczą się też podstawowych słów w kilku językach.
Na szczególną uwagę zasługuje zespół ludowy ,,Roztańczone Nutki”. Zespół ten założyła i prowadzi Pani Jolanta Sałacka. Przyczynia się on do promocji szkoły w środowisku lokalnym. Uświetnia swoimi występami nie tylko imprezy i uroczystości szkolne, ale również imprezy środowiskowe takie, jak np. dożynki, Targi Chłopskie, jarmark bożonarodzeniowy i wielkanocny, Dni Olsztynka i inne.
Z inicjatywy Pani Dyrektor Bogusławy Wilk 7 października 2017 roku nastąpiło nadanie Szkole Podstawowej w Elgnówku imienia Erwina Kruka, poety mazurskiego, zaś 12 maja 2018 roku podczas Uroczystości Patriotycznej- 100 rocznicy Niepodległości Polski, przekazanie sztandaru
Od roku szkolnego 2018/19 funkcję Dyrektora Szkoły pełni Pani Jolanta Sałacka.
W roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęła się przygoda z projektem: „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek” uczniów Szkoły Podstawowej im. Erwina Kruka w Elgnówku, W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 (nr wniosku RPWM.02.02.01-28-0148/17) projekt „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek” został dofinansowany ze środków europejskich w kwocie: 1 300 723,91zł realizowany jest od 03.09.2018r. Do 31.03.2020r. w czterech szkołach naszej gminy. Gminnym koordynatorem została Katarzyna Hacia, a szkolnym opiekunem projektu w Szkole Podstawowej im. Erwina Kruka w Elgnówku została Katarzyna Rosa-Fieducik. Nauczyciele naszej szkoły prowadzili zajęcia wspierające z matematyki, języka angielskiego, przyrody z wykorzystaniem metody eksperymentu i logopedyczne dla uczniów klas IV- VI oraz rozwijające z programowania dla uczniów klas I- III I IV- VI. Zajęcia odbywały się po lekcjach w ośmioosobowych grupach i indywidualnie. Uczniowie wyjeżdżali na wycieczki jedno i kilkudniowe, uczestniczyli w półkolonii i półzimowisku, w„Festiwalach nauki”, w „Grze biznesowej”. Dwoje uczniów otrzymało roczne stypendium ze środków projektu wspierające ich dalszy rozwój.Szkoła otrzymała tablicę interaktywną; doposażenie pracowni TIK, w tym laptopy, tablety, zestawy edukacyjne klocków lego, urządzenie wielofunkcyjne, oprogramowania; otrzymaliśmy doposażenie pracowni przyrodniczej, w tym mikroskopy; materiały do zajęć logopedycznych. Uczniowie przede wszystkim dzięki doposażeniu rozwijają kompetencje kluczowe i doskonalą znajomość technologii informacyjnych, pogłębiają wiedzę, rozwijają zainteresowania, prowadzą doświadczenia i eksperymenty.
Dodatkowo w roku szkolnym 2019/ 2020 placówka przystąpiła do projektu: „Aktywna tablica”, a ramach tego projektu oferta zajęć edukacyjnych została wzbogacona o dwie kolejne tablice interaktywne w dwóch kolejnych salach lekcyjnych.
Wieczne pióro zostało zastąpione długopisem, a nasi nauczyciele pochylają się nie tylko nad zeszytami, ale równie wytrwale stukają w klawiaturę komputera. Teraz papierowe kartki zostają zastąpione przez wirtualną rzeczywistość, ale ślad tych wszystkich roczników pozostał nie tylko na kartach kronik, pozostał także w świadomości absolwentów oraz całego środowiska wsi Elgnówko. Nasza szkoła wtopiła się w krajobraz tej wsi, stając się ośrodkiem życia kulturalnego, a dla naszych uczniów drugim domem.
Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o nauczycielach, których praca dała pożądane owoce. W ciągu tych lat w szkole pracowało wielu pedagogów. Niektórzy z nich poświęcili najlepsze lata swojego życia pracy tej szkole. O takich ludziach, ktoś kiedyś powiedział – bohaterowie dnia codziennego.
Szkoła Podstawowa im. Erwina Kruka w Elgnówku - dzisiaj.
(1 czerwca 2022r.)
Nasza szkoła liczy ponad 75 lat – jest to szkoła z tradycjami. Wykształciła wiele pokoleń ludzi, w tym naszego patrona - słynnego mazurskiego poetę Erwina Kruka. 7 października 2017 roku odbyło się uroczyste nadanie naszej placówce imienia tego poety. Pełna nazwa szkoły brzmi Szkoła Podstawowa im. Erwina Kruka w Elgnówku. W szybkim tempie, bo już w maju następnego roku, odbyło się nadanie sztandaru naszej szkole. Uroczystość ta była świadectwem wielkiej mobilizacji lokalnej społeczności. 7 października 2021 roku, dokładnie 4 lata od nadania imienia odbył się Dzień Patrona. Była to uroczystość, podczas której nie zabrakło członków rodziny Erwina Kruka, władz samorządowych. Wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzenia programu w wykonaniu naszych uczniów, którzy w przepiękny sposób ukazali tę ciężką i bardzo krętą drogę pisarza, która zaprowadziła go na sam szczyt. Pokazali, że nawet z tak małej szkoły i z tak małego środowiska można rozpocząć „drogę w przyszłość”. Można stać się kimś sławnym, kimś, kto zapisze się na kartach historii. Tą osobą jest właśnie nasz absolwent - Pan Erwin Kruk.
W ostatnich trzech latach nasza szkoła przystąpiła do wielu projektów m.in. „Akademia Nowoczesnych Szkół Gminy Olsztynek”, „Aktywna Tablica”. Dzięki temu została wyposażona w najnowszy sprzęt (komputery, laptopy, tablety, tablice multimedialne). Placówka została doposażona w nowości czytelnicze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Książki do biblioteki szkolnej”. W ramach Rezerwy Oświatowej nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na wyposażenia sali w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych na kwotę około 35 tys. złotych. Placówka złożyła również wniosek do Rządowego Programu „Laboratoria Przyszłości”. W ramach tego przedsięwzięcia szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup najnowszego wyposażenia pracowni komputerowej m. in. drukarkę 3D oraz pełnego wyposażenia pracowni kulinarnej. Zakupiony sprzęt pomoże uczniom w rozwijaniu kompetencji takich jak: kreatywność, znajomość nowych technologii, współpraca w grupie rówieśniczej. Uczniowie uczestnicząc w projektach mają możliwość uczęszczania na szereg zajęć, m.in. logopedyczne, przyrodnicze, matematyczne, programowanie, zajęcia językowe. Wyjeżdżają na wycieczki, uczestniczą w spotkaniach typu eksperymentowanie z nauką, spotykają się ze sławnymi ludźmi ze świata nauki.
Budynek, w którym znajduje się szkoła, nie wymaga remontu; wymieniona została stolarka okienna, zainstalowano nowy piec gazowy. Teren szkolny jest ogrodzony, ładnie zagospodarowany w plac zieleni, altankę, plac zabaw, boisko szkolne. Oddział przedszkolny liczy aż 24 uczniów. Jest to pozytywna perspektywa na przyszłość.
Nasza szkoła pełni rolę ośrodka kultury w sołectwie Elgnówko. Budynek od lat jest udostępniany Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK. Odbywają się tu akcje poboru krwi. W 2022 roku Klub będzie obchodził 50-lecie działalności. Szkoła związana jest z klubem od samego początku. Uczniowie brali udział w akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie” organizowanej w ramach programu profilaktyki zdrowotnej „Zapewnianie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”. Lekcje te przyczyniają się do propagowania wiedzy na temat honorowego oddawania krwi i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych. Rodzice, absolwenci chętnie uczestniczą w akcjach poboru krwi; ta idea propagowana jest z pokolenia na pokolenie; klub może pochwalić się dużą liczbą członków i oddawalnością krwi w skali kraju.
Szkoła współpracuje z lokalną społecznością, m.in. z sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich. Dzieci angażują się w wykonywanie stroików, ozdób świątecznych prezentowanych podczas Gminnego Kiermaszu Wielkanocnego, Bożonarodzeniowego. Biorą udział w pracach na rzecz sołectwa, np. porządkują plac zieleni.
Szkoła współpracuje z parafią p.w. Chrystusa Króla w Wigwałdzie. Funkcjonuje w środowisku, w którym 100% rodziców deklaruje nauczanie religii rzymskokatolickiej swoich dzieci. Organizowane są rekolekcje wielkopostne, wystawiane Jasełka Bożonarodzeniowe, uczniowie przygotowują Palmę Wielkanocną, która ozdabia kościół w czasie wielkanocnym. Uczniowie klas III wyjeżdżają do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Ksiądz proboszcz uczestniczy we wszystkich apelach szkolnych, sam jest katechetą w tej placówce.
Szkoła organizuje apele okolicznościowe, obchody świąt narodowych, uczestniczy z pocztem sztandarowym podczas gminnych uroczystości – rocznica wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie, obchody Święta Niepodległości, Święta Wojska Polskiego podczas mszy za ojczyznę w kościele NSPJ w Olsztynku, obchody pod Pomnikiem Orła Białego w Olsztynku. Bierze udział w akcjach organizowanych przez MEiN m.in. Przerwany Marsz, Szkoła Pamięta, Szkoła do Hymnu, Razem na Święta. Przystąpiła do projektu BohaterOn w Twojej Szkole. Ubiega się przyznanie certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Są organizowane festyny rodzinne z okazji Dnia Dziecka i Rodziny. Spotkania te charakteryzują się zawsze liczną frekwencją lokalnej społeczności. Są okazją do integracji społeczeństwa, poznania środowiska rodzinnego uczniów. Szkoła dba o lokalne cmentarze. Uczniowie pielęgnują zapomniane groby, dbają o upamiętnienie osób zasłużonych dla regionu. Placówka jest ośrodkiem socjoterapeutycznym.
Nasze dzieci biorą udział w licznych konkursach na różnych szczeblach, m. in. Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod patronatem KRUS „Bezpiecznie na wsi”. Reprezentują szkołę na wszelkich uroczystościach gminnych, wojewódzkich. „Rozpoznawalnym symbolem” naszej placówki jest działalność zespołu „Roztańczone Nutki”, który od lat propaguje kulturę regionu Warmii i Mazur na wszelkich spotkaniach, m. in. Warmińsko – Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, Targi Chłopskie, Jarmark Olsztynecki, Międzynarodowy Festiwal Kultur w Spychowie. Ze swoim programem wystąpili w jednej ze szkół specjalnych w Toruniu, prezentując szerokiemu gronu kulturę naszego regionu.
Warto zaznaczyć, że mniej liczne klasy to przede wszystkim indywidualizacja procesu nauczania. Nauczyciele są w stanie podejść do każdego ucznia, zauważyć ewentualny problem, szybko zareagować. Odchodzi się od masowych, przepełnionych klas. Nauka w klasach przepełnionych, zbiorczych nie wpływa korzystnie na uczniów. Pojawiają się problemy z zaaklimatyzowaniem w nowych, licznych klasach, problemy z koncentracją uwagi, słabą motywacją wśród uczniów. Konkretny uczeń i jego problemy mogą być niezauważone. Każdy zdaje sobie sprawę, że zatłoczone miejsca to większe ryzyko czynów agresywnych, a długie przebywanie potęguje wzrost napięcia emocjonalnego. A przecież dobro dzieci jest najważniejsze!
Od września 2022/ 2023 nasza szkoła ma stać się Szkołą Filialną im. Erwina Kruka w Elgnówku z klasami I – III i oddziałem przedszkolnym.
Aktualny model szkoły, tj. oddział przedszkolny oraz klasy I-VI to przede wszystkim komfortowe warunki nauki, pełen indywidualizm nauczania, spojrzenie na każde dziecko. Nasza szkoła to szkoła bez agresji, bez wypadków, wagarów, używek. Atutów małej szkoły można wymienić naprawdę wiele: brak anonimowości, system jednozmianowy, zacieśnione i przyjazne relacje rodzic – uczeń – nauczyciel. Wiele zadań wykonywanych jest wspólnie. Budowane są relacje życzliwości, dostrzeganie słabszych stron rówieśnika, niesienia pomocy potrzebującym. W dobie pandemii mniejsza liczebność klas sprawdziła się w 100%. Nasza placówka, jako jedyna w gminie nie odnotowała zachorowania na Covid 19 wśród uczniów. Podjęte działania profilaktyczne ze strony szkoły, jak rotacyjne wychodzenie na przerwy, ograniczony kontakt z uczniami z innych klas spowodowały, że nasze dzieci uchroniono przed przymusową kwarantanną.
Nieprawdą jest, że tylko „duża szkoła” potrafi przygotować ucznia, dać mu szansę na dalszy rozwój. Nasza szkoła ma wykwalifikowaną kadrę, profesjonalne i najnowsze pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniają proces edukacji naszych dzieci. Wszelkie dodatkowe zajęcia rozwijają ich talenty. Zajęcia specjalistyczne wyrównują szanse i pomagają w procesie edukacji uczniów, którzy potrzebują pomocy. To tu spełniają się ich marzenia i właśnie tu rodzi się klucz do ich sukcesu.
Pomimo wielu protestów rodziców, decyzją Rady Miejskiej w Olsztynku (podjętą dnia 31 maja 2022r.) od 1 września 2022r. Szkoła Podstawowa im. Erwina Kruka w Elgnówku stanie się Szkołą Filialną im. Erwina Kruka w Elgnówku podporządkowaną Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku.
Opracowanie
Małgorzata Szelugowska – nauczyciel j. polskiego
Jolanta Sałacka – Dyrektor szkoły